
Nemački neonacista koji tvrdi da je žena ipak ide u muški zatvor
Podeli vest

Nakon što je osuđen na zatvorsku kaznu, desni ekstremista registrovao se kao transrodna žena, Marla-Svenja Libih. Potom je pobegao u Češku, a nakon izručenja Nemačkoj nije bilo jasno hoće li u muški ili ženski zatvor, piše Dojče vele.
Marla-Svenja Libih – zvanično registrovana kao žena u Nemačkoj – služiće izrečenu kaznu u muškom zatvoru.
Ovu odluku donela je uprava ženskog zatvora u Hemnicu u Saksoniji, koja je odgovorna za Libihin slučaj. Nakon izručenja iz Češke u sredu, Libih je najpre prebačena u zatvor u Hemnicu.
"Dobro je da je zatvor brzo razjasnio situaciju i nije se upuštao u teatralne manevre", izjavila je saksonska ministarka pravde Konstanca Gajert povodom ove odluke. Političarka iz konzervativne stranke CDU dodala je da je premeštajem u muški odsek uprava zatvora takođe donela odluku u korist bezbednosti žena u zatvorskom sistemu Hemnica.
Prema navodima vlasti, Libih je prebačena u zatvor Zajtajn u Saksoniji.
Godina i po zatvora
Libih mora da odsluži zatvorsku kaznu od godinu i po dana. Okružni sud u Haleu u saveznoj državi Saksonija-Anhalt osudio je desničarskog ekstremistu – koji je tada još koristio muško ime Sven – u julu 2023. na ukupno godinu i šest meseci zatvora zbog podsticanja mržnje, klevete i uvrede.
Libih je trebalo da započne odsluženje kazne krajem avgusta 2025.
Promena pola
Krajem 2024. Libih, koja je godinama poznata na krajnje desnoj sceni, promenila je svoj pol iz muškog u ženski. Novi Zakon o samoodređenju stupio je na snagu u Nemačkoj 1. novembra te godine. Još 2022. Libih je učesnike parade ponosa u Haleu nazivala "parazitima društva".
Budući da se Libih od promene pola zvanično smatra ženom, pozvana je u ženski zatvor u Hemnicu kako bi započela odsluženje kazne. To je zatvor najbliži Libihinoj registrovanoj adresi. Međutim, krajnje desna ekstremistkinja nije započela odsluženje kazne, već je pobegla u Češku.
Libih – hapšenje na osnovu evropskog naloga za hapšenje
Početkom aprila Libih je uhapšena u Češkoj Republici na osnovu evropskog naloga za hapšenje. Prema pisanju lista "Miteldojče Cajtung", tada je nosila mušku odeću i imala obrijanu glavu.
Libih je nakon hapšenja izjavila da se plaši premještaja u muški zatvor u Nemačkoj, gde bi joj život navodno bio u opasnosti. Međutim, češko pravosuđe na kraju je dalo zeleno svetlo za izručenje.
Rasprava o Zakonu o samoodređenju
Slučaj Libih izazvao je raspravu u Nemačkoj o potencijalnim posledicama Zakona o samoodređenju. Ovaj zakon omogućava pojedincima promenu imena i rodne oznake u matičnoj službi bez medicinske dokumentacije.
Savezna vlada pod kancelarom Fridrihom Mercom, koalicija CDU/CSU i socijaldemokrata, najavila je reviziju zakona nakon što je preuzela dužnost u maju 2025.
Podeli vest





